Wkład własny to konieczność przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Jest to kwota określonej wysokości, którą posiada potencjalny kredytobiorca w momencie składania wniosku o kredyt. Dlaczego jednak jest to wymagane, a żaden bank nie udzieli kredytu komuś, kto nie ma wkładu własnego? Narzucają to przepisy, ustanowione przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wkład własny to zabezpieczenie zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy – gwarantuje, że kwota kredytu nie przekroczy wartości nieruchomości,  na którą zaciągnięto kredyt. Jeśli spłata okaże się z jakichś powodów niemożliwa, można sprzedać nieruchomość po niższej, atrakcyjnej cenie i nadal mieć pieniądze na spłatę kredytu.

Jakie warunki musi spełniać wkład własny?

Standardowo banki wymagają wkładu w wysokości min. 20 procent wartości nieruchomości. W niektórych bankach może być to jednak 15 lub 10 procent, ale taki kredyt dostaje się na nieco gorszych warunkach i finalnie kosztuje on więcej. Aktualne wymagania i oferty poszczególnych banków najlepiej poznać za pośrednictwem profesjonalnych doradców kredytowych, którzy na bieżąco śledzą zmiany na rynku i pomogą wybrać najlepszy kredyt hipoteczny dla danego klienta.

A co w sytuacji, gdy nie posiada się gotówki, ale działkę, na której ma stanąć kredytowana nieruchomość? Okazuje się, że wiele banków przyjmuje wartość ziemi jako wkład własny. W niektórych bankach można także dostać kredyt mieszkaniowy na dom w trakcie budowy, gdzie za wkład własny uznaje się pieniądze włożone dotychczas w nieruchomość, takie jak koszty projektu, materiałów, pozwoleń itp.

Każdy bank oferuje kredyt hipoteczny na własnych zasadach. Jednej osobie byłoby bardzo trudno poznać wszystkie regulaminy, stale aktualizować wiedzę na temat przepisów i oceniać warunki poszczególnych ofert. W Walkiria Finanse robimy to wszystko za naszych klientów, wyszukując dla nich aktualnie najlepsze sposoby na realizację marzeń o własnym domu.